Apartman Yöneticisi

Vision-Hakkımızda
Biz Kimiz
Profesyonel Yönetim
Referanslarımız
Medya'da Biz
Bize Ulaşmak İçin
Sorularınız için
Ana Menü
Çevrimiçi Kullanıcılar
· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 2,108
· En Yeni Üye: 41mehmet
Asansör Bakımı
Çatı Bakımı
Havuz Bakımı
Bahçe Bakımı
Isı Tasarrufu
Ev Bakımı
Yangın
Editörden

Bazı Yargıtay Kararları
KIŞ BAHÇELERİ
D.GAZ ACİL
İSTANBUL'DA ULAŞIM
ÖRNEK
VİDEO
-videolar


01.MAYIS.2019 İTİBARİ İLE TÜM SORULARINIZ CEVAPLANMIŞTIR
TÜM SORULARINIZ İÇİN LÜTFEN FORUM KISMINI KULLANINIZ

SORU CEVAP BÖLÜMÜMÜZ TEKRAR AKTİF HALE GELMİŞTİR. SORULARINIZI BEKLİYORUZ.


Apartmanyonetici.com
Info
KAT MÜLKİYETİNE GEÇİŞ'DE SON BİR YIL
YazarlarAvk.Arsin DEMİR


İZMİR Barosu avukatlarından Arsin Demir, taşınmazların kat mülkiyetine geçişi için son bir yıla girildiğini, aksi taktirde yıllık bin YTL idari para cezasının kesileceği uyarısında bulundu.

Avukat Arsin Demir, Türkiye'deki tüm taşınmazları ilgilendiren Kat Mülkiyeti Kanunu'nda değişiklik yapıldığını, 28 Kasım 2007 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

Demir, şunları söyledi:
KAPALI BALKON ÇELİŞKİSİ YÜKSEK YARGIYI BÖLDÜ...
GüncelYargıtay `Balkon kapatılamaz` derken, Danıştay `Gömme olursa kapatılabilir` kararı verdi.


Evdeki balkonunu kendi kullanım amaçlarına göre kapattıranlar yüksek yargının iki mahkemesi arasında kaldı.

Yargıtay Kat Malikleri Yasası`na göre apartmandaki tüm sakinlerin izni olmadıkça balkonun kapatılamayacağına karar verdi.

DAHA UCUZA ISINMA 'NIN YOLLARI....!
Enerji VerimliliğiTürk girişimcilerin icat edip ürettiği, suya göre daha erken ısınıp geç soğuyan ve sıcaklığı daha çabuk ileten ''Enerji Tasarruf Solüsyonu''nun kullanıldığı ısıtma sistemlerinin, faturalarda yaklaşık yüzde 35'lere varan düşüş sağladığı iddia ediliyor.

Edinilen bilgiye göre, iş adamı Ümit Özdoruk'un fikrinden yola çıkarak 2 mühendis ve 6 kimyagerin ortak çalışması sonucu icat edilen ''Hydromx'' adlı enerji tasarruf solüsyonu, ısıtma sistemindeki suyun yerine kullanılıyor.
ÇATIYA ÇANAK ANTEN KURMAK İÇİN İZNE GEREK YOK
Yargıtay kararlarıYARGITAY, apartmanlarda oturanlar için sürekli tartışma konusu olan bireysel çanak anten sorununa son noktayı koydu.

Yargıtay, kat maliklerinin, apartmanların merkezi anteni bulunsa bile, uydu kanallarını izleyebilmek için çatıya çanak anten sistemi kurabileceğine hükmetti.

Ankara`da yaşanan olayda, L.K., apartmanda merkezi anten sistemi bulunmasına karşın daha fazla kanal izleyebilmek için evine uydu aldı. Çanak anten sistemini de binanın ortak çatısına kurdurttu.
KAPICI KONUTLARININ ELEKTRİK SU GİDERLERİNİ KİM ÖDER...?

Kapıcı konutları kapıcılara görevi sebebiyle verilirse kapıcı konutlarından kira istenmemektedir. Bu uygulama genelleştirilerek kapıcı dairesinin bütün giderlerinin de apartman sakinleri tarafından karşılanacağına yönünde toplumda bir görüş ve uygulama oluşmuştur.

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN....
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE MUSTAFA....


Mustafa Kemal Atatürk'ün tartışıldığı bugünlerde bizde, konuya duyarsız kalamadık ve Apartman, Yönetici, KMK derken bu konuda gözümüze çarpan bir belgeyi sitemizde yayınlamak istedik.

Atatürk’ün ölümünden 15 gün sonra dönemin İngiltere Büyükelçisi Percy Loraine'in Londra'ya özel bir kuryeyle gönderdiği ve üzerine " 40 Yıl Boyunca Açıklanmayacak" damgası vurulan mektubu yayınlandı

İşte ‘Mustafa’ filmiyle ilgili yaşanan tartışmalara yeni bir boyut kazandıracak o gizli ibareli mektup:

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN....
KİLİTLİ YANGIN MERDİVENLERİ FELAKETİN HABERCİLERİ
Dikkat
Hırsızlık olaylarına karşı kilitli tutulan yangın merdivenleri, özellikle olaylarda insanları tahliye edemedikleri için itfaiyenin işini zorlaştırıyor.

Hırsız korkusu nedeniyle yangın merdivenlerine kilit vuran apartman yöneticileri ve vatandaşlar, felakete davetiye çıkarıyor.

Kilitli merdivenler muhtemel bir yangında apartman sakinlerini ve itfaiye çalışanlarını zor durumda bırakıyor. Yetkililer, yangın merdivenlerine kilit vurulmaması konusunda vatandaşları sürekli uyarmalarına karşın gerekli hassasiyetin gösterilmemesinden yakınıyor.
AMAN KİRAYI ELDEN ÖDEMEYİN....
Kira ödemelerinde yeni dönem başladı.

İşyeri kiraları ile konutlarda 500 YTL ve üzerindeki kiralar, 1 Kasım 2008 tarihinden itibaren zorunlu olarak bankalar ya da posta işletmesi kanalıyla ödenecek.

Maliye Bakanlığının 29 Temmuz'da yayımlanan “Gelir Vergisi Genel Tebliği” çerçevesinde, ay başından itibaren kira gelirlerinin tahsilinde yeni bir dönem başlayacak.

1 Kasım'dan geçerli olacak tebliğ uyarınca, konutlarda, her bir konut için aylık 500 YTL ve üzerinde kira geliri elde edenlerin, iş yerlerinde de iş yerini kiraya verenler ile kiracıların, kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin, banka veya Posta Müdürlüğü (PTT) tarafından düzenlenen belgelerle belgelenmesi (tevsik) zorunlu olacak.

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN....
YARGITAYDAN KOMBİ VE KLİMA VİZESİ
Yargıtay kararları
OYA ARMUTCU
Hürriyet


ÖNÜMÜZDEKİ yaz klima taktırmayı planlayanlara da kombiye geçmek isteyenlere de iyi bir haberim var. Küresel ısınma yargıya da yansıdı ve Yargıtay'dan klima ve benzeri cihazlara özgürlük kararı çıktı.

Binaların yönetim planlarında yasaklayıcı düzenleme yoksa özgürce klima takılabilecek. Aynı kriter kombiler için de geçerli. Ancak, Yargıtay'ın yerleşik içtihatlara göre, klima ve benzere cihazların taktırılmasında ev tipi olmaları, anayapıya zarar vermemeleri, diğer kat maliklerini rahatsız etmemesi, dış görünümü bozmaması gibi şartlar da var. Bunlar da öteki klima kriterleri.

DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...
KİRACIDA ÇATIYA ANTEN KOYAR
Yazarlar OYA ARMUTCU
Hürriyet


BANA mail atan Bahçelievlerde bir apartmanda kiracı olan okurumun yazdıkları çok ilginç. Üst kat komşusunun, "Siz kiracısınız, çatıya anten koyma hakkınız yok. Anteni kurarsanız kiremitler kırılır, salonumun tavanına yağmur suları sızar" diye karşı çıktığını yazmış. "Ben ne yapabilirim diye" sormuş.

Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre, oturma (sükna) hakkına sahip olan kiracılar apartmanın garaj, teras, çamaşırhane, çamaşır kurutma alanı gibi "ortak yerlerden" diğer evsahipleri gibi arsa payı oranında yararlanabilirler. Evsahibinin "halefi" olarak ortak yerleri aynı şekilde kulanabilirler. Kiracının bu haktan yararlanmasını diğer kat malikleri yani evsahibi olan komşular engelleyemez.

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN...
KONUT KAPICILARI YÖNETMELİĞİ...
Konut KapıcılarıApartman yöneticisiyim ve binamız ferdî kombili doğalgazla ısınıyor.

Merdivenleri haftada 2 gün, yarım saat kadar süren bir çalışma ile silen, altı gün de çöplerimizi alan bir bayan var.

Bu şahıs, yaptığı işler karşılığında apartmanımızda oturuyor. Kendisine herhangi bir ücret ödememekteyiz. Ayrıca yine apartmanımızdaki bazı dairelere para karşılığında temizliğe de gidiyor.

Bu durum sakıncalımı...?
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Kat Mülkiyetine Geçiş

Sorularınız İçin

e-SSKAtesci Belgesi

dask
Kat Mülkiyeti Kanunu

Bilgi Bankası

Mevzuat

MODA
-videolar
içerik koruması