Apartman Yöneticisi

Vision-Hakkımızda
Biz Kimiz
Profesyonel Yönetim
Referanslarımız
Medya'da Biz
Bize Ulaşmak İçin
Sorularınız için
Ana Menü
Çevrimiçi Kullanıcılar
· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 2,108
· En Yeni Üye: 41mehmet
Asansör Bakımı
Çatı Bakımı
Havuz Bakımı
Bahçe Bakımı
Isı Tasarrufu
Ev Bakımı
Yangın
Editörden

Bazı Yargıtay Kararları
KIŞ BAHÇELERİ
D.GAZ ACİL
İSTANBUL'DA ULAŞIM
ÖRNEK
VİDEO
-videolar


01.MAYIS.2019 İTİBARİ İLE TÜM SORULARINIZ CEVAPLANMIŞTIR
TÜM SORULARINIZ İÇİN LÜTFEN FORUM KISMINI KULLANINIZ

SORU CEVAP BÖLÜMÜMÜZ TEKRAR AKTİF HALE GELMİŞTİR. SORULARINIZI BEKLİYORUZ.


Apartmanyonetici.com
Info
EKSİK GÜN BİLDİRİMİ HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ....
YazarlarRamazan ELMA
Türkoğlu SGK Müdürü


Tüm yönleriyle eksik gün uygulaması ya da eksik gün bildirimlerinde neler değişti?

Bilindiği üzere işverenler ay içinde 30 günden az çalıştırdıkları sigortalıların eksik gün çalışma nedenlerini APHB’ nin verilmesi gereken süre içinde Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 10 nolu ekindeki Eksik Gün Bildirim Formu düzenlemek ve ekine ispat edici belgeleriyle eklemek suretiyle SGK’ ya bildirmek zorundadır.

devamı için tıklayın...
İŞVEREN TARAFINDAN HAKLI NEDENLERLE İŞ AKDİNİN FESHİ...
Yazarlarİş Sözleşmesinin Haklı Nedenle İşveren Tarafından Bildirimsiz Feshi
Bekir GEÇER
S.S.K. Başkanlığı, Sigorta Müfettişi


I. Giriş
İş sözleşmesinin bildirimsiz olarak feshine imkan veren haklı sebeplerin ortaya çıkması durumunda iş sözleşmesi kendiliğinden sona ermediğinden, iş sözleşmesini fesih hakkı kazanan tarafın bu hakkını kullanarak sözleşmeyi sona erdirmesi gerekmektedir. Feshin “bildirimsiz” olmasının nedeni, bu bildirimin iş sözleşmesini anında (derhal) sona erdirmesidir.
ASANSÖRLER İÇİN YENİ DÖNEM BAŞLIYOR....
HaberlerAsansörlerin yıllık periyodik kontrollerinden belediye ve il özel idareleri sorumlu olacak.

Kamuoyunda torba kanun olarak adlandırılan yürürlüğe giren "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", asansörlerin yıllık kontrol ve aylık bakımlarına ilişkin önemli yenilikler getirdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından alınan bilgiye göre; yapılan düzenlemeyle, asansörlerin yıllık periyodik kontrolleri belediye ve il özel idarelerinin yasal görevleri arasına eklendi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN....
HAFTA TATİLİ ÜCRETİNİN HESAPLANMASI
Konut KapıcılarıFeti SAVRAN
İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Uzmanı
Sosyal Güvenlik Denetmeni


4857 Sayılı İş Kanunu’nun 46. Maddesi “Hafta tatili ücreti” başlığını taşımaktaysa da, ilginç bir şekilde bu madde, hafta tatilinde yapılan çalışmaların ücretlendirmesine ilişkin bir düzenleme içermemektedir.

Çalışma yaşamına ilişkin düzenlemeler gereği, çalışanların haftanın 6 iş günü çalışmış olmaları durumunda, 24 saat kesintisiz dinlenmelerinin sağlanması esastır.

Hafta tatiline hak kazanan işçinin çalışmadığı güne ilişkin ücreti, işverenler tarafından kendilerine herhangi bir çalışma karşılığı olmaksızın ödenmektedir. Günlük ücretle çalıştırılan işçilerin hafta tatili ücretleri, bir günlük ücretlerinin tutarına eşittir.

Devamı için tıklayın...
Kaynak: www.iskanunu.com
APARTMAN YÖNETİCİSİNE VERİLECEK ÜCRET VERGİLENDİRİLMELİDİR...
HaberlerT.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı
Gelir ve Kurumlar Vergileri Müdürlüğü


İlgide kayıtlı yazınızda; Huzur sitesi yöneticisi Levent Abit’in apartman yöneticiliğinden dolayı 800,00.-YTL huzur hakkı adı altında aylık aldığını bu ücretin vergilendirilip vergilendirilmeyeceği konusunda tereddüt hasıl olduğundan bu konuda özelge talep ettiğiniz anlaşılmıştır.

Bilindiği üzere, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 61. maddesinin 1 ve 2. paragrafında “Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN....
YARGITAY'DAN YENİ VE ÖNEMLİ İÇTİHAT'LAR
Yargıtay kararlarıÇATI ONARIMI GİBİ TAMİRATLARIN BEKLEMEYE TAHAMMULÜNÜN OLMAMASI NEDENİ İLE MAHKEMECE TESPİTİNE GEREK YOKTUR....

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi,
Esas: 2011/1651,
Karar: 2011/4063 İçtihat


ÖZET
"Davacı, çatıyı tamir ettirdiğini ileri sürerek tamir masraflarının diğer kat maliklerinden arsa payları oranında tahsilini talep etmektedir.
Dava konusu çatının onarıma muhtaç olduğu, bu tür tamiratların beklemeye tahammülünün bulunmadığı gibi ayrıca bu durumun belgelenmesi için mahkemece tespit yaptırılmasına da gerek olmadığından; mahkemece tüm deliller değerlendirilerek anataşınmazın çatısı için yapılan masraf belirlenip arsa payları oranında davalılardan tahsiline karar verilmesi gerekir."

AYRINTILAR İÇİN HABERİN DEVAMINA TIKLAYIN...
APARTMANLARDA KOMŞULARI RAHATSIZ ETMENİN YASAL YAPTIRIMLARI
KMKNEJAT KAZAN
gencbaro.org


Nüfus artışı ve hızlı kentleşme, çok katlı binalara yani apartmanlara yerleşme oranını arttırmıştır. Çok sayıda bağımsız bölümü olan bu yapılar, komşuluk ilişkilerini zayıflatmaktadır. Özellikle büyük şehirlerdeki iş ve trafik stresinin ardından; ev ve çevresi, sosyalleşmekten öte, iyi bir dinlenme yeri olarak görülmektedir.

Bu nedenle de sadece birkaç duvar ile birbirinden ayrılan konutlarda, huzurlu yaşam, bu konutlarda yaşayan insanların birbirlerine olan davranışları ile yakından ilgilidir.

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN...
ABONENİN YAZILI TALEBİ OLMADAN ZORLA VE KEYFİ SAYAÇ DEĞİŞTİRLEMEZ'
Yargıtay kararlarıKütahya Doğalgaz Dağıtım Firması Çinigaz'ın tüketicilerin izni ve talebi olmadan, sayaç değiştirme uygulamasına Kütahya 2. Asliye Mahkemesi'nden sonra Yargıtay da geçit vermedi. Mahkeme kararını onayan Yargıtay, Türkiye için emsal olacak bir karar vermiş oldu.

Yargıtay 13. Dairesi, Çinigaz firmasının zorla sayaç değiştirme eylemini hukuka uygun bulmadı.

HABERİN AYRINTILARI İÇİN TIKLAYIN....
DENETLENEN SANAYİ ÜRÜNLERİ ARASINDA EN GÜVENSİZİ ASANSÖRLER OLDU....
medyadanSİNAN USLU
ANKARA -İHA
18.10.2013

Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdür Vekili Muhsin Dere, 2012 yılında ürünlerinde "güvensizlik" tespiti yapılan sanayi üreticilerine toplam 863 bin 61 lira idari para cezası uygulandığını belirterek, en çok idari para cezası uygulanan ürün grubunun ise asansörler olduğunu açıkladı.

En çok idari para cezası uygulanan ürün grupları 661 bin 624 TL ile asansörler, 230 bin 909 TL ile elektrikli ekipmanlar, 63 bin 976 TL ile taşınabilir basınçlı ekipmanlar oldu.HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN....
KAPICI GİRİŞ VE ÇIKIŞLARININ SGK'YA BİLDİRİLMESİ
YazarlarALİ TEZEL
HABERTÜRK


İşçi giriş ve çıkışını SGK’ya bildirmeyen işverene sadece SGK ceza veriyor

Daha önce işçiler için SSK’ya, Bölge Çalışmaya, İŞKUR’a ayrı ayrı verilen bildirgeler yerine yeni düzenleme gereğince sadece SGK’ya verilen bildirimler diğerlerinin de yerini tutacak…

Ancak, işe giriş veya çıkış SGK’ya zamanında bildirilmezse işverene şu an da sadece SGK ceza uyguluyor, yasal değişiklik yapılmazsa ilerde Bölge Çalışma ve İŞKUR’da ayrı ayrı ceza uygulayabilir…

AYRINTILAR HABERİN DEVAMINDADIR..
Apartman Yöneticisi Facebook Sayfamız


Vision Kurumsal Facebook Sayfamızı begenin.Soracagınız sorulara merak ettiklerinize kısa sürede cevap bulun..

VİSİON KURUMSAL FACEBOOK SAYFASINI BEGENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Kat Mülkiyetine Geçiş

Sorularınız İçin

e-SSKAtesci Belgesi

dask
Kat Mülkiyeti Kanunu

Bilgi Bankası

Mevzuat

MODA
-videolar
içerik koruması