01.MAYIS.2019 İTİBARİ İLE TÜM SORULARINIZ CEVAPLANMIŞTIR
TÜM SORULARINIZ İÇİN LÜTFEN FORUM KISMINI KULLANINIZ

SORU CEVAP BÖLÜMÜMÜZ TEKRAR AKTİF HALE GELMİŞTİR. SORULARINIZI BEKLİYORUZ.

Apartmanyonetici.com
Info
Basligi Görüntüle
 Basligi Yazdir
ZEMİN KATLARIN ORTAK GİDERLERE KATILMASI
MUSTAFA
Sayın Yetkili,

15 katlı ve 150 daireli bir apartmanda oturmaktayım. Apartmanımızda 4 asansör bulunmaktadır. Bu asansörlerin düzenli olarak her ay bakımı yapılmakta ve gerektikçe yıpranan parçaları da değiştirilmektedir. Belediye asansör yönetmeliğine uygun olarak asansörlerde bazı revizyonların yapılmasını istiyor. Asansörlerimiz 25 yıldır çalışmakta olduğundan ya 25.000 TL ödeyip, belediyenin isteklerini yerine getireceğiz, ya da sistemi komple yenileyerek yaklaşık 100.000 TL ödeyeceğiz.

Sorum şu:

Zemin katlardaki toplam 10 daire 25 yıldır asansör masraflarına karışmamaktadır.
Kat mülkiyeti kanununun 20.maddesine göre Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça, a),Cool ve c) maddeleri geçerlidir. deniliyor. Bu maddeleri biliyorum.
Ancak 25 sene önce Emlak Bankası tarafından hazırlanmış Yönetim Planımızda KMKr17;nın 20.maddesine ilaveten r16;r17; Diğer taraftan zemin kattaki bağımsız bölüm malikleri asansörlerin bakım ve işletme giderlerine katılmazlar.r17;r17; cümlesi yer almaktadır.

Aylık bakım ve onarım masraflarını zaten zemin katlar KMK 20.maddeye göre ödemiyorlar.
Yukarda belirtilen 25.000 TL veya 100.000 TLr17;lik asansör modernizasyon (komple sistemi yenileme) yatırımına gidersek zemin katlardaki bu 10 daire yine bu masraflara katılmayacak mı?

Bilgi verirseniz sevinirim.

Saygılarımla

editor
KMK'nu Madde 20 :Yönetim planında aksine bir karar olmadıkça ......
diye başlar..

Yönetim planınız bu daireleri bakım ve işletme giderlerinden mua tutmuş. Yapacak birşeyiniz yok.

Giriş katlarındaki bu 10 daireden bir ödeme almanız mümkün değil.

www.apartmanyoneticisi.com
Atlanilacak Forum: