Apartman Yöneticisi

Vision-Hakkımızda
Biz Kimiz
Profesyonel Yönetim
Referanslarımız
Medya'da Biz
Bize Ulaşmak İçin
Sorularınız için
Ana Menü
Çevrimiçi Kullanıcılar
· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 2,105
· En Yeni Üye: haluk
Asansör Bakımı
Çatı Bakımı
Havuz Bakımı
Bahce Bakımı
Isı Tasarrufu
Ev Bakımı
Yangın
Editörden

Bazı Yargıtay Kararları
KIŞ BAHÇELERİ
D.GAZ ACİL
İSTANBUL'DA ULAŞIM
ÖRNEK
VİDEO
-videolar


27.KASIM.2012 İTİBARİ İLE TÜM SORULARINIZ CEVAPLANMIŞTIR
TÜM SORULARINIZ İÇİN LÜTFEN FORUM KISMINI KULLANINIZ

SORU CEVAP BÖLÜMÜMÜZ TEKRAR AKTİF HALE GELMİŞTİR. SORULARINIZI BEKLİYORUZ.


Apartmanyonetici.com
Duyuru
BİNALARA ENERJİ KİMLİK BELGESİ HAZIRLANMASI
Enerji Verimliliği

Enerji verimliliğin, enerjiyi üretmekten daha önemli olduğu günümüz dünyasında yasal düzenlemeler ile belirlenen kıstaslara göre ticari binalarda, okullarda, hastahanelerde, AVM’lerde vb.. Bina Enerji Yöneticisi bulundurmak zorunludur.

AYRINTILAR HABERİN DEVAMINDADIR
İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATI 5. MADDESİ B FIKRASI 2.BENDİNİN DANIŞTAYCA İPTALİ
Haberler T.C.
DANIŞTAY
8. DAİRE
E. 2005/4199
K. 2006/1740
T. 26.4.2006

• ANAGAYRİMENKULÜN KÜTÜĞÜNDE İŞYERİ OLARAK GÖSTERİLEN BAĞIMSIZ BÖLÜM ( Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerinin Açılmasının ve İşletilmesinin Kat Maliklerinin Oyçokluğuyla Verecekleri Karara Bağlanamayacağı )

• İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATI ( Kütüğünde İşyeri Olarak Gösterilen Bağımsız Bir Bölümde Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerinin Açılmasının ve İşletilmesinin Kat Maliklerinin Oyçokluğuyla Verecekleri Karara Bağlanamayacağı )

• UMUMA AÇIK İSTİRAHAT VE EĞLENCE YERİ AÇILMASI ( Kütüğünde İşyeri Olarak Gösterilen Bağımsız Bir Bölümde Kat Maliklerinin Oyçokluğuyla Verecekleri Karara Bağlanamayacağı - Mülkiyet Hakkına ve Çalışma Özgürlüğüne Aykırılığı )

• BAĞIMSIZ BÖLÜM ( Kütüğünde İşyeri Olarak Gösterilen - Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerinin Açılmasının ve İşletilmesinin Kat Maliklerinin Oyçokluğuyla Verecekleri Karara Bağlanamayacağı ) 634/m. 24

AYRINTILAR HABERİN DEVAMINDADIR...
FAZLA MESAİ ÜCRETİ HESAPLAMA
Konut KapıcılarıRESUL KURT
info@resulkurt.com
www.resulkurt.comFazla çalışma veya bilinen adıyla fazla mesai işçi-işveren arasındaki en önemli anlaşmazlıklardan birisidir. Özellikle işten ayrılan işçilerin 5 yıla ilişkin fazla çalışma ücretlerini istemelerine ilişkin davalarla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle fazla çalışma konusunu ayrıntılı olarak ele almak istedik.

İş Kanunu'nda yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık kırk beş saati aşan çalışmalar fazla çalışma ve haftalık çalışma süresinin sözleşmelerle kırk beş saatin altında belirlendiği durumlarda ortalama haftalık çalışma süresini aşan ve kırk beş saate kadar yapılan çalışmalar fazla sürelerle çalışma olarak adlandırılmaktadır.

AYRINTILAR HABERİN DEVAMINDADIR...
ORTAK DIŞ DUVARA ASILAN KLİMANIN KALDIRILMASI HAKKINDA...
Yargıtay kararları T.C. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi

Karar Tarihi: 08-05-1998
Esas No: 1998 / 4253
Karar No: 1998 / 5094

MESKENDE DOKTOR MUAYENEHANİSE AÇILMASINA CEVAZ VERİLMEKTE İSE DE, BU FAALİYETİN ŞİRKET BİÇİMİNDE YAPILMASI BU KAPSAM DIŞINDADIR.
EV TİPİ KLİMA CİHAZLARINA PROJEDE OLMASA BİLE UYGULAMADA İZİN VERİLMEKTE İSE DE, BUNLARIN BAĞIMSIZ BÖLÜMÜN PENCERE VEYA BALKONLARINA TAKILMASI MÜMKÜN İKEN ORTAK YER OLAN DIŞ DUVAR DELİNEREK MONTE EDİLMELERİ, ORTAK YERE TEVAVÜZ NİTELİĞİNDEDİR.


AYRINTILAR İÇİN TIKLAYINIZ...
DAİRELERDE KOMBİ, KLİMA GİBİ CİHAZLARIN KONULACAĞI YERLER HAKKINDA
Yargıtay kararlarıYARGITAY 18. HUKUK DAIRESI
Esas no. 2008/314 -
Karar no. 2008/4171 –
Tarih. 10.4.2008

Dava dilekçesinde, ortak yere elatmanın önlenmesi, projeye aykırılıkların giderilmesi istenilmiştir. Binanın mimari projesinde kombi, klima gibi cihazlar için yer belirlenmemiş ise, yönetim planında bu cihazların konulmasını yasaklayıcı düzenleme bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Bir yasaklama bulunmaması halinde; başka bağımsız bölümlere ve ortak alanlara zarar verecek ve tahammül sınırlarını asacak boyutta koku, duman veya ses çıkarmamak koşuluyla buna izin verilmelidir.

AYRINTILAR HABERİN DEVAMINDADIR....
VERGİ VE SGK AFFINA İLİŞKİN MADDELER TBMM'SİNDEN GEÇTİ.
Yazarlarİsmail DÜLGER
Yeminli Mali Müşavir
ismaildulger63@mynet.com


Torba Yasa’nın Vergi ve SGK Affı’na İlişkin Maddeleri TBMM ‘de Görüşülerek Kabul Edildi

Tüm mükelleflerin uzun süredir beklediği “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda ve diğer kanun hükümlerinde Değişiklik Yapan Kanun “ Tasarısının TBMM ‘sinde görüşülmesine 26.01.2011 tarihinden itibaren başlandı. Temel kanun olarak ve bölümlere ayrılarak gündeme alınmasına karar verilen tasarının 09.02.2011 tarihine kadar TBMM ‘de görüşülmesi sürecek olup, yasallaşma süreci Resmi Gazetede yayınlanarak sona erecektir.

AYRINTILAR HABERİN DEVAMINDADIR...
KAPICI'NIN KARISININ GEÇİRDİĞİ KAZA İŞ KAZASIMIDIR?
Konut KapıcılarıOSMAN EROL

Kapıcı eşi eşine yardım etmek için asansörü temizler iken kolunu asönsöre sıkıştırması neticesinde koparak uzuv kaybı olmasında bina yöneticisinin sorumluluğu varmıdır? Bu iş kazası sayılırmı?

Konuyu önce İş kanunu, sonra da SSK açısından inceleyelim.

4857 sayılı İş Kanunun 1 no.lu amaç ve kapsam maddesinde

“ Bu Kanunun amacı işverenler ile bir iş sözleşmesine dayanarak çalıştırılan işçilerin çalışma şartları ve çalışma ortamına ilişkin hak ve orumluluklarını düzenlemektir.”

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN
YILLIK ÜCRETLİ İZİN NASIL HESAPLANACAK
YazarlarRESUL KURT
info@resulkurt.com
www.resulkurt.com


İş Kanununa göre göre işyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresinden itibaren en az bir yıl çalışmış olan işçilere işyerindeki kıdemlerine ve yaşlarına göre yıllık ücretli izin verilmektedir.

Yıllık izin ve izne ilişkin uygulamalarda zaman zaman tereddütler yaşanabilmektedir. İşçinin işyerine girdiği günden başlayarak, bir yılı dolduran işçi izleyen yıl içinde iznini kullanacaktır.

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN..
APARTMAN GENEL KURULUNDA CİNAYET...
Haberler04 Temmuz 2010
Pazar 13:28 - DHA

Apartman yönetimi toplantısını basan eski yönetici Kemal Akın etrafa kurşun yağdırdı. 2 kişi öldü 2 kişi yaralandı.

Erenköy Kantarcı Rıza Sokak'taki Unan Apartmanı'nın bazı sakinleri ile halen görevdeki bazı yöneticileri, apartman yönetiminin profesyonel bir firmaya devredilmesi konusunu görüşmek üzere Caddebostan'daki Türk Balıkadamlar Kulübünün Lokali'nde toplandı.
KOMŞULUK HAKKINI KULLANDI , BAZ İSTASYONUNU KALDIRTTI
YazarlarFATİH ŞENDİL
YENİ ASIR

İzmir'in Balçova ilçesinde oturan avukat Şener Özterzi, yan apartmanın çatısına kurulan baz istasyonuna karşı, 'komşuluk hakkı'yla açtığı davayı kazandı, istasyon kaldırıldı

Vatandaşların baz istasyonlarıyla ilgili eylemleri sık sık haber haline getirilirken Balçova'da oturan Şener Özterzi, komşu apartmanın çatısına kurulan baz istasyonunu mahkeme kararıyla kaldırttı.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN...
APARTMAN VE SİTELERDE ORTAK YERLERİN KİRAYA VERİLMESİ KARŞILIĞINDA ELDE EDİLEN GELİRLERİN VERGİLENDİRİLMESİ
YazarlarÖzgür BİYAN
Mali Hukuk Uzmanı
Marmara Üni. Mali Hukuk Doktora Öğrencisi
ozgurbiyan@hotmail.com


Ekonomik veya sosyal gelişmeler yanında nüfus artışının da etkisi ile büyük şehirlerde yaşayan insanların önemli bir kısmı apartman ve sitelerde ikamet etmeye başlamışlardır. Isınma, elektrik, su, kapıcı ve bahçıvan gibi giderleri karşılamak amacıyla kat maliklerinden toplanan tutarların özellikle anakent il ve ilçelerde büyük rakamlara ulaşması, bunun yanında apartman ve sitelerdeki ortak kullanım alanlarının da kiraya verilerek gelir elde edilmesi beraberinde vergisel yükümlülükleri de gündeme getirmiş bulunmaktadır.

Apartman ve sitelerde bulunan ortak yerlerin çeşitli şekillerde kiraya verilmesi ve buradan gelir elde edilmesi giderek daha sık rastlanan bir durum halini almıştır. Blok binaların dış cephelerine reklam verilmesinden, apartman ve site içindeki yerlerin kiraya verilmesi, hatta apartman veya site yakınına mobil telefon baz istasyonu kurularak kazanç elde edilmesine kadar çeşitlenmiş bu tip durumlar karşısında elde edilen kazançların vergi kanunları karşısında nasıl değerlendirilmesi gerektiği hususu ortaya çıkmıştır.

AYRINTILAR HABERİN DEVAMINDADIR...
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Kat Mülkiyetine Geçiş

Sorularınız İçin

e-SSKAtesci Belgesi

dask
Kat Mülkiyeti Kanunu

Bilgi Bankası

Mevzuat

MODA
-videolar
içerik koruması


APARTMANYÖNETİCİSİ editörü ile iletişim için Apartman.yoneticisi@hotmail.com adresini kullanabilirsiniz


..:: Apartman Yöneticisi © 1992 -2013 ::..

Son Yenileme 16.01.2013

Bu sitenin Hizmeti 3T MEDYA ve Bakım Düzenleme Hizmeti 3T MEDYA BİLİŞİM Tarafından Sağlanmaktadır.