Apartman Yöneticisi

Vision-Hakkımızda
Biz Kimiz
Profesyonel Yönetim
Referanslarımız
Medya'da Biz
Bize Ulaşmak İçin
Sorularınız için
Ana Menü
Çevrimiçi Kullanıcılar
· Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

· Çevrimiçi Üyeler: 0

· Toplam Üye Sayısı: 2,108
· En Yeni Üye: 41mehmet
Asansör Bakımı
Çatı Bakımı
Havuz Bakımı
Bahçe Bakımı
Isı Tasarrufu
Ev Bakımı
Yangın
Editörden

Bazı Yargıtay Kararları
KIŞ BAHÇELERİ
D.GAZ ACİL
İSTANBUL'DA ULAŞIM
ÖRNEK
VİDEO
-videolar


01.MAYIS.2019 İTİBARİ İLE TÜM SORULARINIZ CEVAPLANMIŞTIR
TÜM SORULARINIZ İÇİN LÜTFEN FORUM KISMINI KULLANINIZ

SORU CEVAP BÖLÜMÜMÜZ TEKRAR AKTİF HALE GELMİŞTİR. SORULARINIZI BEKLİYORUZ.


Apartmanyonetici.com
Info
ASANSÖRLER İÇİN YENİ YÖNETMELİK UYARISI !
Dikkat"2014/33/AB yönetmeliği olarak hazırlanan ve asansörlerdeki yeni uygulamalar için tanınan süre 20.07.2017 tarihinde son bulmaktadır.

Bu tarihten itibaren EN81-20 ve EN81-50 standardına uygun asansörler yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu durum asansör kuyu diplerinin, kuyu duvarlarının ve makine dairelerinin statik ve yükseklik olarak değişiklikleri ilk etapta hazırlanmasını öngörmektedir.

İlk etapta bunların uygun olarak yapılması asansör montajı esnasında çözümsüz sorunların önüne geçmiş olacaktır. Asansör montajı sırasında yapılması gereken ilave tedbir ve uygulamalar sonrasında giderilebilecek gibi görünmemektedir. Kuyu içerisine, asansör kapı önüne ve makine dairesine yapılacak olan aydınlatma şiddetleri eskiye oranla değiştirilmiş olup bu şiddetler önemli derecede artırılmıştır.

2007 yılında uygulamaya sokulan yangına dayanıklı kapılar bu yönetmelikle birlikte kabinler içinde geçerli olacaktır. Kabin tabanı, tavanı ve yan duvarları önceden kullanılan malzemeleri ortadan kaldırmıştır. Kabin taban malzemesi -cf1-s2 Kabin tavan malzemesi -cs2-d0, Kabin yan duvar malzemesi -cs2-d1,üründe malzemelerden oluşturulacaktır. Kuyu dibine montaj edilecek merdiven, ölçüleri hesaba katılarak taşınabilir veya sabit olabilmektedir.

Yine kuyu dibi yüksekliği hesaba katılarak acil stop adedi ve mesafesi, kuyu aydınlatma anahtarı mesafesi, kuyu dibine ilave olarak bakımcı kumandası, yapılan kabinlerin tavan mukavemeti,son kat yaşam alanı,kabin üstü korkuluk yüksekliği,yarı otomatik kapılarda telli camın yerine üretici işaretli lamine cam zorunluluğu, kapıların 300 N şiddete karşı şekil değiştirmeme özelliği, klavuz raylarının montajının cıvatalı olma zorunluluğu, asansör makinesında bulunan volan'a uygulanan kuvvete göre UPS,şiddetin büyüklüğüne göre elektrikli kumanda butonu zorunlu hale getirilmiştir.

Kabin butonlarının düğme yükseklikleri, dış ve iç butonlara sesli ikaz(buzzer),kapı açılıp kapanması sırasında Türkçe olarak konuşma zorunluluğu getirilmiştir.

Yine bu standartta göre asansör kuyu duvarları tuğla gibi malzemeden yapılamayacaktır. Asansör kuyusunun altında bir yaşam alanı varsa(garaj vb.)bu tip kuyu tabanları 5000 N'a dayanıklı olduğuna dair statik rapor hazırlanacaktır.

Bundan önceki yönetmelikte olduğu gibi yine denge ağırlığına hız regülatörü uygulaması devam etmektedir. 20.07.2017 sonrası alınacak olan iskanlarda bu yönetmelik geçerli olacağından önceden anlaşması yapılan asansörlerin bu tarihten önce tescil işlemlerinin sonuçlandırılması ciddi önem arz etmektedir.

Aksi taktirde yukarıda belirttiğimiz koşulların yapılması çok zor olacaktır


29 Haziran 2016 ÇARŞAMBA -29757 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYINLANAN ASANSÖR YÖNETMELİĞİ (2014/33/AB) OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..


Yorum
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yaz
Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Kat Mülkiyetine Geçiş

Sorularınız İçin

e-SSKAtesci Belgesi

dask
Kat Mülkiyeti Kanunu

Bilgi Bankası

Mevzuat

MODA
-videolar
içerik koruması